This advanced 8-antenna portable WiFi jammer effectively blocks all mobile phone 2G, 3G, 4G signals along with WiFi 2.4G and GPS L1 bands. With a total output power of 4W, this handheld signal jammer provides reliable jamming coverage up to 20 meters.
| Frequency Band | Range |
|---|---|
| Lojack | 167-175MHz |
| GSM & CDMA | 851-960MHz |
| DCS & PCS | 1805-1990MHz |
| WiFi/Bluetooth, 4G LTE | 2400-2483MHz |
| 4G Wimax (Sprint) | 2300-2400MHz or 2500-2690MHz |
| 4G LTE iPhone (AT&T & Verizon) | 700-800MHz or 790-862MHz |
| GPS | 1570-1580MHz |
| 3G | 2110-2170MHz |
| Jamming Range | Radius 2 to 20 meters (signal strength ≤ -75dBm) |
| Battery | Ni-MH 4600mAh |
| Work Time | 90 minutes per full charge |
| Output Power | 4 Watt |
| Power Supply | AC100-240V to DC12V IN |
| Cooling System | 1 cooling fan |
| Box Size | 220*200*65mm |
| Weight | 0.85 kg |
Each frequency band can be individually controlled: