The U502 series radar operates in C-band and utilizes fully digital active phased array technology. Through modularization and precision engineering, it incorporates adaptive moving target detection, digital T/R (transmitting/receiving), DBF (digital beamforming), and integrated analog-digital design for superior performance.
Comprising a radar array and distribution control box, this system is designed for detection, warning, and target indication of moving vessels in offshore areas. It provides real-time, accurate tracking information of maritime targets.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Working Mode | Phased Array + Pulse Doppler |
| Working Frequency | C-band (5 working frequency points) |
| Maximum Detection Range | 5.0km (5m~10m fishing boat) |
| Minimum Detection Range | ≤100m |
| Azimuth Coverage | ≥90° (single panel) / 180° (double panels) |
| Elevation Coverage | 18° |
| Distance Accuracy | ≤10m |
| Azimuth Accuracy | ≤1.0° |
| Target Detection Speed | 0.5m/s - 30m/s |
| Speed Accuracy | ≤0.2m/s |
| Data Rate | ≥1 time/s |
| Net Weight | Radar panel: ≤4.0kg, Control box: ≤2.5kg |
| Power Consumption | ≤85W (single panel) |
| Power Supply | AC200V~240V |
| Interface | RJ45 / 1-channel 100 MB Ethernet (UDP protocol) |
| Dimensions | Radar panel: 324mm*298mm*86mm, Control box: 265mm*230mm*75mm |
| Working Temperature | -40°C to +55°C |
| Reliability & Maintainability | MTBCF: ≥20000h & MTTR: ≤0.5h |
| Working Environment | Rain-proof, dust prevention, sand-prevention, moisture-proof, mould-proof, and salt-proof |