| Detection Frequency Bands | 70MHz-6GHz Full Frequency Band Scanning, Detection And Display |
|---|---|
| Detection Distance | ≥10km (dependent On Working Conditions) |
| Detection Range | Horizontal: 360° Coverage Vertical: -90° To 90° |
| Key Detection Frequency Bands | 800MHz, 900MHz, 1.2GHz, 1.4GHz, 2.4GHz, 5.2GHz, 5.8GHz |
| Detection Device Weight | ≤15kg |
| Name | Counter Drone Radar |
|---|---|
| Application | Safety Protection |
| Feature | Durable |
| Type | Signal Detector |
| Operating Frequency Band | X-band |
| Name | Drone Detector Radar |
|---|---|
| Type | Signal Detector |
| Operating Frequency Band | X-band |
| Drone | 3KM-5 Km |
| Azimuth Coverage | 360° |
| Name | Counter Drone Radars |
|---|---|
| Type | Signal Detector |
| Operating Frequency Band | Ku-band |
| Drone | 1.5KM-3.5 Km |
| Azimuth Coverage | 360° |
| Detection Altitude | 0~1200m |
|---|---|
| FPV Detection Distance | ≥1.5km (supports Real-time Analog Video Viewing) |
| Detection Time | ≤5 Seconds |
| Detection Power Consumption | ≤100W |
| Jamming Response Time | ≤3 Seconds |
| Detection | Radar |
|---|---|
| Production Capacity | 10000 Piece/Year |
| Range | 1km/3km/4-6km |
| Neutralization | RF Jammer |
| Specification | 100 Kgs Around |
| Trademark | WaveSonics |
|---|---|
| Production Capacity | 10000 Piece/Year |
| Specification | Prison Jammer |
| Detection Range | 1-3km |
| Origin | China |
| Origin | China |
|---|---|
| Specification | Prison Jammer |
| Detection Range | 1-3km |
| Transport Package | Aluminum Alloy Package |
| Application | Conference Center |
| Main Unit Weight | 45kg |
|---|---|
| Dimensions | 513*462*233mm |
| Omni Antennas | 8 Units |
| Humidity Range | 30%-95% |
| Operating Temperature | -20°C To +65°C |
| Detection Success Rate | ≥95% |
|---|---|
| Detection Range | 500-3000m |
| Detection Frequency Band | 900MHz, 1.4GHz, 2.4GHz, 5.2GHz, 5.8GHz |
| Simultaneous Targets | ≥10 Sorties |
| Response Time | ≤6s |